شما اینجا هستید

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در menu_set_active_trail() (خط 2405 در /home/molavy/public_html/includes/menu.inc).

تجربه استفاده از ربات جاروبرقی ( یا راهنمای خرید ربات جارو برقی برای اولین بار)

خونه ای که الان توش هستیم ۴۰ متر هستش و ما سه نفر هستیم. من و همسر و دختر ۱.۵ ساله مون.

چند روز پیش یک جاروبرقی ربات برای خونه گرفتم.

مدل دستگاهی که ما گرفتیم bObSweep standard هست. با توجه به استفاده چند روزه ای که از این دستگاه کردم تجربیاتم رو اینجا می نویسم تا اونهایی که میخوان این دستگاه رو بخرن اطلاعات بهتری راجع ویژگی های این دستگاه های جدید داشته باشن

اولین باری که این دستگاه رو روشن کردم و گذاشتم روی زمین صدای اون کمی بلند به نظر می رسید. خونه ما کاملا سنتی هستش و ما سفره میندازیم روی زمین ولی مبل و تخت داریم. چند تا فرش هم روی زمین قرار داره که همشون ریشه دارن 

بعد از چند دقیقه رفت روی ریشه یکی از همین فرش ها گیر کرد و اولین خطا رو  روش دیدم خطای کد ۳. خوب خیلی تعجب بر انگیز بود. رفتم دفترچه راهنما رو خوندم  دیدم ریشه ها رو میکشه تو خودش و لای برسش گیر می کنه.

با شرکتش تماس گرفتم و گفت باید اونا رو بدید زیر فرش.

مطمئن بودم نباید اینقدر غیر منطقی باشه روش کار این دستگاه. تو اینترنت جستجو کردم و دیدم رفته قابلیتی هست به نام

anti-tangle technology

این قابلیت باعث میشه که روی ریشه های فرش و این طور چیز ها گیر نکنه و دستگاه ما فاقد این موضوع بود.

ریش ها رو دادم زیر فرش قسمتیش رو دوباره روشن کردم دستگاه رو 

دستگاه توی راهروی باریک خوب عمل می کرد و رفت توی اتاق.

لبه اتاق یک فاصه کوتاه کمتر از ۷ سانتیمتر بود که ما هیچ وقت دقت بهش نکرده بودم. داشتم ربات رو دنبال می کردم دیدم وقتی داشت رد  میشد اولین بار تونست از اون بره پایین و بره تو اتاق (دفعه های بعدی حتی تو رفتن هم گیر می کرد پشتش)

تو اتاق رو خوب تمیز کرد ولی احساس کردم بعضی جاها رو که بیش از اندازه میکشه و بعضی جاها رو کمتر می کشه و کثیف میمونه ولی به هر حال تمیز شد.

حالا موقع برگشت دیگه توی اتاق گیر کرده بود و دیگه اون ارتفاع ۷ سانتی رو نمی تونست بیاد بالا

این حالت رو هیچ دستگاه دیگه ای هم پشتیبانی نمی کنه. که ارتفاع اینطوری رو رد کنه. پس دقت کنید که قبل از اینکه یکی از این دستگاه ها رو بخرید حتما نگاه کنید اگر خونه تون کوچکترین ارتفاعی بالاتر از ۳ سانت داشت باید به صورت دستی روبات رو برگدونید و این موضوع یک معضل بزرگ برای این طور دستگاه ها هستش

ربات خیلی راحت از روی زمین نمیومد رو فرش و برعکس و فکر می کردی یک عملیات سخت رو داره طی می کنه ولی مشکلی بابت این موضوعات نبود. اونهایی که این مدل رو با سری دستگاه های دیگه مقایسه می کردن می گفتن که این دستگاه خیلی سختتر رد میشه از فاصله ها به نسبت دستگاه های دیگه.

قدرت تمیز کردنش بد نبود ولی بازم به نظرم بعضی جاها رو خیلی می کشه مثل رو فرش رو بعضی جاها رو کمتر میره.

بعد رفت توی راهروی دستشویی اونجا یک فرش ۲ در ۱ متر داریم که (دور تا دورش یک خط سیاه هستش)

رفت روی فرش و دیدم داره کامل فرش رو تمیز می کنه. بعد دیدم بیش از اندازه روی فرش موند و بیرون نمیاد. بعد از ۱۰ دقیقه متوجه شدم انگار که اونجا گیر کرده. متوجه شدم با رنگ سیاه مشکل داره. وقتی میره روی رنگ سیاه بر میگرده و فکر میکنه اونجا ارتفاع هستش.برای همین روی فرش گیر کرده بود

با توجه به تجربه قبلیم زدم تو اینترنت و متوجه شدم که این حالت فقط توی ربات های خیلی قدیمی و حداقل قبل از سال ۲۰۰۸ یا ۱۳۸۶ شمسی (حدود ده سال قبل) اتفاق میفته سری ۵۰۰ رومبا(roomba 500 series) به بعد این مشکل رو ندارن. برای رفع این مشکل مثل مدل های قدیمی سری رومبا مثل رومبا سری ۴۰۰ و قبل ازاون همون طور که تو راهنمای قدیمی برای اون موقع نوشته باید سنسور های جلوی دستگاه رو که اینفرارد هستن رو غیر فعال کنید.

برای این کار کافیه روشون یک چسب نواری بزنید تا کور بشن. فقط تو این حالت دیگه دستگاه شما ارتفاع رو نمی فهمه از راه  پله ها و اینا میفته. باید دقت کنید که جایی راه پله نداشته باشید. وقتی این کار رو می کنید.

یکی از دوستان پیشنهاد دادن با چسب پهن ریشه های فرش رو بچسبونم تا کمتر گیر کنه.

بعد از این مشکلات رسیدیم به مبل ها. به خاطر اینکه این ربات سایزش بزرگتر هستش که بعضی مواقع این موضوع یک مزیت هستش. ولی وقتی به مبل ها رسید بد ترین حالت ممکن اتفاق افتاد. سر ربات میرفت ولی بدنه نمیرفت. یعنی سرش میرفت زیر کاناپه و گیر می کرد و بعد که میخواست بیاد بیرون نمی تونست. و دوباره خطا.

به هر حال اگر میخواستم از این دستگاه استفاده کنم باید محیط خونه رو برای فعالیت این ربات خودکار تطبیق بدم یا به اصطلاح (ربات پسند)ش کنم. درحالی که می دونم خیلی از روبات های جاروبرقی دیگه هستن که نیازی به این هم تغییرات ندارن و خیلی هوشمند تر هستند.

تمام کارهای لازم رو انجام دادم دستگاه رو گذاشتم برای فردا شارژ بشه. اون روز کلی کار داشتم و شب رسیدم خونه. روی دستگاه هنوز بعد این تغریبا ۲۰ ساعت ۹۳ درصد شارژ رو نشون میده.در حالی که حداکثر باید تو ۴ تا ۶ ساعت ۱۰۰ درصد بشه. ممکنه به خاطر شارژ اول اینطوری هستش. شام رو که خوردم دستگاه رو روشن کردم. شارژ روی ۹۵ درصد بود.  راه به راه از کار میفتاد و خطای دو رو میداد. تماس گرفتم و مشکل رو گفتم. قرار شد فردا ببرم. خواستم بزنم به شارژ که شارژش تا فردا کامل باشه. دیدم پایه شارژ روشن نمیشه. هر کار کردم هم روشن نشد. خلاصه فرداش بردم دستگاه رو پس دادم و کلافه اومدم خونه.

 

 

فارسی

انیمیشن پیام راشل کوری