شما اینجا هستید

فصل اول-- معرفی هوش جمعی

پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در book_prev() (خط 775 در /home/molavy/public_html/modules/book/book.module).

Netflix یک سایت اجاره دی وی دی است که به افراد امکان تحویل فیلم های مورد نظرشان در منزل فراهم می کند و همچنین یک سیستم پیشنهاد بر اساس فیلم هایی که کاربر قبلا امانت گرفته است دارد.

در سال ۲۰۰۶ این شرکت مسابقه ای با یک جایزه یک میلیون دلاری برای اولین فردی که سیستم پیشنهاد آن را ده درصد بهبود دهد در نظر گرفت.همچنین هر ساله ۵۰۰۰۰ دلار به نفر اول مسابقه که بهترین بهبود را داشته باشد اهدا خواهد شد.هزاران تیم از سراسر جهان در این مسابقه شرکت می کنند و در سال ۲۰۰۷ تیم اول موفق به بهبود ۷ درصدی شد. 

با استفاده از داده هایی که چه فیلم هایی مشتری می پسندیده است، Netflix می تواند فیلم هایی به سایر مشتریان پیشنهاد بدهد که حتی ممکن است مشتری ها تا کنون اسمش را هم نشنیده باشند و آنها را متمایل به بازگشت و انتخاب های بیشتری نماید.

موتور جستجوی گوگل از سال ۱۹۹۸ شروع به کار کرد. در آن زمان چند موتور جستجوی قوی در حال فعالیت بودند .بسیاری تصور می کردند گروه های نوپا نمی توانند در میان این غول ها سر بلند کند.

بنیانگذاران گوگل اما یک سیستم جدید امتیاز دهی به لینک ها برای میلیون وب سایت و برای انتخاب مرتبط ترین نتایج ایجاد کردند. نتایج گوگل بسیار بهتر از سایر فعالان این حوزه بود و در سال ۲۰۰۴ نزدیک به ۸۵ درصد از جستجو های وب در این موتور جستجو انجام می شد. بنیان گذاران آن اکنون جزء ۱۰ فرد ثروتمند جهان هستند.

کار این دو شرکت چیست؟ آنها تجارت خود را بر اساس اطلاعات جمع شده از فعالیت افراد و الگوریتم های پیچیده نتیجه گیری از این فعالیت ها بنیان نهادند.

قابلیت جمع‌آوری اطلاعات و توان محاسبه و برنامه های تفسیر اطلاعات فرصتی را ایجاد کرد که بهتر کاربر و مشتری را درک کنند.

این گونه کارها در همه جا اتفاق می افتند.-- سایت های همسریابی به افراد کمک می کنند مناسبترین فرد را سریعتر بیابند، شرکت های که به پیش بینی قیمت بلیط هواپیما می پردازند و اینکه همه می خواهند بهتر مشتری را بفهمند تا تبلیغات هدفمند تری بسازند.

اینها تنها چند مثال از حوزه هوش جمعی هستند. افزایش هر روزه حجم سرویس ها در این حوزه نشان از فرصت های موجود در آن است.

من معتقد هستم درک یادگیری ماشین و متد های آماری در حوزه گسترده تری با اهمیت هستند. اما معمولا در تفسیر و ساماندهی حجم عظیمی از اطلاعات که توسط افراد در سراسر جهان ایجاد شده اند استفاده می شوند.

دیدگاه جدیدی بگذارید