شما اینجا هستید

برای من راحت است، برای شما سخت است

در قلب کامپیوتر ها چیزی بیشتر از یک ماشین حساب نیست. آن‌ها در محاسبات ریاضی بسیار سریع هستند. همین موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد کارهای بیشتری نسبت به یک ماشین حساب انجام دهند. جمع زدن مبالغ فروش، محاسبه مالیات ها ایجاد نمودار ها از روی داده‌ها و غیره.

 

حتی محاسبه فیلم و پخش موزیک هم بیشتر از محاسبات ساده ریاضی نیستند. فقط تعداد دفعات و مقدار های این محاسبات بیشتر است. شاید برایتان خیلی تعجب بر انگیز است اگر بدانید که بازسازی یک فریم ویدیویی که از اینترنت روی رایانه شما به صورت اعداد صفر و یک آمده چیزی بیشتر از جمع زدن نیست.

 

جمع زدن بسیار سریع اعداد به صورتی که هزاران و یا حتی میلیون‌ها بار در ثانیه شاید خیلی هیجان انگیز باشد، اما این هوش مصنوعی نیست. برای انسان بسیار سخت است دو عدد بسیار بزرگ را با هم جمع بزند. اما این کار اصلا به هوش خیلی زیادی نیاز ندارد. جمع زدن دو عدد از یک توانایی ساده در دنبال کردن یک جریان ساده از دستور العمل ها را دارد، و این همان چیزی است که قطعات الکترونیکی داخل یک کامپیوتر انجام می دهند.

حالا بیایید از سمت کامپیوتر ها به قضیه نگاه کنیم

به تصویر زیر نگاه کنید و چیز هایی که داخل آن است را تشخیص دهید:

 

من و شما می‌توانیم به تصاویری که در آن‌ها یک صورت انسان، یک گربه و درخت قرار دارد نگاه کنیم و به سرعت آن‌ها تشخیص دهیم. ما این کار را با دقت بسیار خوبی انجام می‌دهیم و کمتر امکان اشتباه و خطا داریم.

 

ما می‌توانیم اطلاعات زیادی از تصاویر استخراج کنیم، و با موفقیت تصاویر را پردازش کنیم و چیز هایی که در آن را شناسایی کنیم. این دسته از کارها برای کامپیوتر ها اصلاً کار راحتی نیست، در حقیقت باید گفت بی اندازه سخت است.

 

بیایید دو مسأله مطرح شده محاسبات ریاضی و تشخیص چیز های درون تصویر را در جدولی نشان دهیم

انسان

رایانه

موضوع

سخت

آسان

ضرب خیلی سریع هزاران عدد بسیار بزرگ

آسان

سخت

تشخیص یک چهره خاص در یک تصویر پر جمعیت

 

 

ما در نظر می‌گیریم که تشخیص تصاویر نیاز به هوش انسانی دارد، چیزی که ماشین فاقد آن است. حالا هرچقدر آن‌ها را قوی و پیچیده طراحی کنیم. دلیل آن این است که آن‌ها انسان نیستند.

اما این دقیقاً همان چیزی است که ما می‌خواهیم کامپیوتر ها در حل آن‌ها بهتر شوند. و یک سری کار های سخت را با افزودن این توانایی‌ها به کامپیوتر ها انجام دهیم. این کار را انجام دهیم چون آن‌ها خیلی سریع هستند و خسته هم نمی شوند، ما میتوانیم یک سری از کارهای خودمان را به آن‌ها بسپاریم.

و موضوع هوش مصنوعی دقیقاً همین نوع مشکلات سخت برای کامپیوتر ها است.

البته کامپیوتر ها همیشه از قطعات الکترونیک ساخته می شوند. وظیفه هوش مصنوعی این است که راه حل‌ها و الگوریتم های جدیدی پیدا کند که کامپیوتر ها بتوانند این مشکلات سخت را حل کنند.

با این حال اگر آن‌ها به درجه انسانی به صورت کامل نرسیدند، باز هم کافی است که در یک مورد خاص کاری که به آن‌ها داده میشود(مانند خواندن شماره پلاک خودرو ها) احساسی شبیه به هوشمند انسان را در کارها نشان دهند.

 

نکته‌های کلیدی:

بعضی وظایف برای کامپیوتر های سنتی آسان است، اما برای انسان‌ها سخت است. برای مثال ، ضرب میلیون‌ها جفت عدد.

در سوی دیگر، بعضی وظایف برای کامپیوتر های سنتی بسیار سخت است، برای انسان‌ها آسان است. برای مثال تشخیص چهره ها در یک تصویر شلوغ

دیدگاه جدیدی بگذارید