شما اینجا هستید

این کتاب برای چه کسانی است؟

پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در book_prev() (خط 775 در /home/molavy/public_html/modules/book/book.module).

این کتاب برای کسانی است که علاقه دارند بفهمند شبکه‌های عصبی چطور کار می کنند. برای هرکس که علاقه دارد شبکه عصبی خودش را بسازد و در نهایت برای کسانی است که میخواهند مسائل ریاضی هیجان انگیز اما آسانی که در هسته اصلی شبکه‌های عصبی استفاده می‌شوند را بفهمد.

برای خواندن این راهنما نیازی به ریاضیات پیشرفته نیست. شما مهارت زیادی غیر از آنچه در مدرسه خوانده‌اید نیاز ندارید.

اگر شما بلد هستید که جمع و تفریق کنید و ضرب و تقسیم کنید پس شما می‌توانید شبکه عصبی خودتان را بسازید.

سخت ترین قسمت ماجرا جایی است که ما از محاسبه شیب (گرادیان، gradient) استفاده می‌کنیم ، ولی ما آن را آنقدر توضیح می‌دهیم تا مطمئن شویم اکثر خواننده‌ها بتوانند آن را بخوانند.

 

خواننده‌های علاقه مند یا دانش آموزان ممکن است بخواهند از این راهنما برای شروع سفری هیجان انگیز به حوزه هوش مصنوعی استفاده کنند. وقتی شما اصول اولیه شبکه‌های عصبی را درک کردید، میتوانید ایده‌های اصلی که در شبکه‌های عصبی مطرح می‌شوند را برای حل بسیاری از مشکلات متنوع به کار ببرید.

معلمان و استادان می‌توانند از این راهنما برای توضیح ملموس شبکه عصبی مصنوعی استفاده کنند. اینکه دانش آموزان و دانشجویان میتوانند با چند خط کد اولین شبکه عصبی مصنوعی خود را بسازند. این موضوع دانش آموزان برای یاد‌گیری‌های بعدی هوش مصنوعی بسیار تحریک می کند. کد های این راهنما با رسپبری پای که یک کامپیوتر ارزان‌قیمت برای دانش آموزان و دانشجویان است نیز آزمایش شده است.

 

این راهنما را برای این نوشتم که وقتی خودم نوجوان بودم آرزوی چنین راهنمایی را داشتم. آن موقع هنگامی که با شبکه‌های عصبی قدرتمند سرو کله می‌زدم آن‌ها را بسیار مرموز میدیدم. آن زمان همه جا آن‌ها را میدیدم. در کتاب‌ها و فیلم و مجله ها. اما توضیح مربوط به آن‌ها فقط در متن های بسیار سخت علمی بود که گویا فقط برای خوانده شدن توسط متخصصان ریاضیات نوشته شده بود. چرا که پر از اصطلاحات ریاضی سخت و سنگین بود.

تمام چیزی که میخواستم این بود که یک نفر این‌ها را برای منی که یک دانش آموز متوسط کنجکاو بودم توضیح دهد، و البته کسی نبود. این راهنما می‌خواهد این کار را انجام دهد.


 

دیدگاه جدیدی بگذارید